Nejnavštěvovanější místa u nás – 2. díl - hrady a zámky

Nejnavštěvovanější místa u nás – 2. díl - hrady a zámky

Cestování je velmi oblíbeným koníčkem řady z nás. Někteří dávají přednost zahraničí, jiní vyhledávají zajímavá místa u nás. Rádi bychom potvrdili, že i v naší zemi existuje celá řada významných a jedinečných míst, která by snad každý z nás měl navštívit.

Rádi bychom vám nyní představili nejnavštěvovanější hrady a zámky, všechny patří mezi 20 nejnavštěvovanějších památek u nás. Jedná se také o místa, které jsou hojně vyhledávaná také zahraničními turisty.

 

Pražský Hrad

Pražský hrad je naší nejvýznamnější památkou a také je největším hradním komplexem na světě. Je to opravdu unikátní stavba, kde se střídaly vlády knížat, králům místodržících i prezidentů. Je to také památka, kterou hojně navštěvují turisté z cizích zemí.

Každý si tady při návštěvě najde to, co jej nejvíce zajímá. Vybrat si můžete historické památky, zahrady, kostel, muzeum, zažít můžete také koncert nebo divadlo. Pro řadu návštěvníků je zajímavé sledovat výměnu hradní stráže.

Velký význam mají reprezentační prostory. Salonky a sály dnes louží pro potřeby prezidenta republiky. Jedná se například o Trůní sál nebo Španělský sál.

Velkého věhlasu se těší Obrazárna. Obsahuje totiž obrovské množství obrazů nevyčíslitelné hodnoty. Pocházejí z doby Rudolfa II. nebo Ferdinanda III., ale také řady dalších. Zastoupeni jsou také čeští umělci, jako je například Josef Mánes nebo Antonín Slavíček. Aktuálně sbírka obsahuje asi 4 tisíce uměleckých děl a neustále je doplňována.

Téměř každému se také vybaví Katedrála sv. Víta. Jeho stavba trvala bezmála 600 let a nyní představuje symbol českého státu. Celý chrám byl slavnostně vysvědcen roku 1929. Celá stavba zahrnuje mnoho zajímavých stavebních prvků, jako je třeba růžicové okno s průměrem 10 metrů, slavnostní vchod, gotická mozaika na téma Poslední soud z 1 mil kostiček, chrámová vyhlídková věž s 287 schody a největším pražským zvonem Zikmundem. Nachází se zde také hrobka českých králů (leží zde Karel IV. nebo Jiří z Poděbrad). Nejvzácnějším prostorem je však čtvercová Svatováclavská kaple s hrobem sv. Václava. V jejím rohu se nacházejí dveře ústící do Korunní komory. Tam se ukládají korunovační klenoty. A uložen je zde i Svatovítský chrámový poklad.

Součástí komplexu je také známá Zlatá ulička. Ta představuje uličku malých domečků, ve kterých se dnes nacházejí obchůdky s originálním zbožím nebo galerie. Například v domě čp. 22 měl dříve pracovnu Franz Kafka. Na západní straně stojí Bílá Věž, která v dobách minulých sloužila jako mučírna či vězení. Na konci uličky se nachází Daliborka, legendální vězení.

Kousek odtud se nachází Nejvyšší purkrabství, kde sídlil nejvyšší úředník zastupující krále v dobách jeho nepřítomnosti. V 60. letech 20. století byla stavba upravena, dnes tu najdete Muzeum hraček a konají se tady každoročně věhlasné Letní Shakespearovské slavnosti.

 

Lednicko-Valtická areál

Lednice i Valtice patří mezi naše významná a velmi často navštěvovaná místa. Jedná se o malebná historická města se svými památkami a bohatou minulostí. Jak Lednice, tak také Valtice, se mohou pyšnit krásným zámkem, který patří k našim skvostům.

Zajímavostí je, že zámek Lednice se nachází v nejteplejším místě v České republice. V jeho okolí se pak rozkládá Lednicko-Valtický areál. Ten byl roku 1996 zařazen na Seznam UNESCO. Jestliže jste milovníkem malebné klidné přírody a romantiky, pak je toto místo jako stvořené pro vás. V okolí zámku najdete nádherný park a zahrady, některé v anglickém stylu, některé ve francouzském. Park doplňuje rybník s mnoha ostrůvky, sem se dostanete pěšky, v kočáře nebo na lodičce – jako stvořené pro romantické chvíle.

Významnou památkou je také místní Minaret nebo nedaleký Janův hrad. Minaret je věžovitá stavba, na krerou můžete vystoupat a kochat se překrásným výhledem na široké okolí.

 

Hrad a zámek Český Krumlov

Český Krumlov je známý nejen u nás, ale i ve světě. Asi proto, že se tady člověk cítí skoro jako v pohádce. Jedinečné je toto město i proto, že se zde nachází druhý největší hrad střední Evropy. Architektura i interiéry jsou velmi ceněny, asi i proto se podařil zápis na Seznam UNESCO. Místní hrad a zámek představují komplex asi 40 paláců a budov, nacházejí se kolem několika nádvoří. Vše se nachází na skalním ostrohu, na jižní straně jej obtéké Vltava. Je odtud nádherný výhled na celé historické město.

Do celého areálu se vstupuje Červenou branou z východní strany. I. nádvoří je nazýváno Rejdiště a zde si můžete prohlédnout bývalou lékárnu, Sloupovou síň a Staré purkrabství. Významnou budovou je také panský Pivovar, kde později sídlila výrobna sýra a mlékárna. Za ní je pak budova staré nemocnice. Na opačné straně jsou pak prostory kočároven zachované v původním rozsahu.

Do zámku pak můžete pokračovat přes kamenný most, kde dříve stával most dřevěný padací. Pod ní se nachází hradní Medvědí příkop. Název nemá jen tak, medvědi jsou tady už od 16. století. Pokud budete s dětmi, určitě se tady musíte zastavit. Jmenují se Marie Terezie, Vok a Káťa (to jsou rodičové známé trojce medvědů z večerníčku).

Z I. nádvoří se pak průchodem dostanete na II. nádvoří, což je tzv. Dolní hrad. Nejstarší části je palác Hrádek, patří k němu Zámecká věž válcového tvaru. Její čtvrté patro je pak zvonicí, páté patro je ochoz a pak už je prostor s hodinami. Dále zde najdete budovu Nového purkrabství, které se může pochlubit knihovnou a má zde své sídlo také archiv. Vše je doplněno schodišťovou věží, tzv. Máselnicí, kde se skutečně máslo dělalo a dále také Mincovnou. Uprostřed nádvoří najdete kašnu.

A nyní vás čeká větší fyzická zátěž, neboď se jde k Hornímu hradu, což je cesta prudce nahoru dřevěnou chodbou. Nahoře vás čeká III. A IV. Nádvoří. Budovy jsou zdobeny malbami s mytologickými výjevy z období antiky. V těchto místech je veřejnosti otevřeno nejvíce prostor, připraveny jsou 2 prohlídkové trasy.

 

Slezskoostravský hrad

Jedná se o rozsáhlý komplex v Ostravě, kde se rozhodně nebudete nudit a líbit se tady bude i dětem. O historii hradu se můžete nejvíce dovědět z velké dřevořezby ve velkém sále. Najdete tady všechny důležité historické mezníky, které byly důležité pro jeho vývoj a změny. Od zakládací listiny přes všechny šlechtické rody i přestavby až po současnost. Dnes se jedná o hrad plný života.

Do celého prostoru se vstupuje Hradní věží, která je nejvyšší ze všech. Ve věži je instalována stálá expozice o vývoji hradu i města Ostravy, dále expozice o období třicetileté války nebo o husitství.

Velký význam v současné době má hradní nádvoří. Konají se tady nejrůznější jarmarky, divadelní představení, koncerty a mnoho dalších kulturních akcí. Kromě toho je prostor doplněn mnoha zajímavými předměty, například ukázkou středověkých prostředků využívaných v rámci útrpného práva – pranýř, klec na odsouzeného nebo kláda. Nachází se zde také hradní kašna, i když nikdy nebyla v provozu.

Zejména děti budou nadšené z místního pohádkové sklepa se strašidly. Ve sklepeních je rozsáhlá stálá expozice přibližující svět fantasy a pohádek. Je zde pět strašidelných komnat, například peklo nebo pavoučí místnost. Oblíbená je také sín plná skřítků a roztomilých strašidel. Možná trošku bát se děti budou u zazděné přincezny nebo až se octnou v břichu draka. Celá trasa je nazvučená, takže vás i vaše děti občas překvapí nějaký skřek nebo vřískot. Vše je ale uděláno tak, aby se děti nebáli příliš, aby to pro ně byla spíše zábava a příjemný zážitek.

Opět něco zajímavého pro děti – městečko Miniuni. Vy i vaše děti se tady budete cítit jako obři. Čeká tady na vás 34 modelů významných a známých budov evropských měst a také všech 7 divů světa. Vše najdete v centru města, nedaleko Výstaviště. Jedná se zejména o venkovní areál. Na modelech si můžete v klidu prohlédnout i ty největší detaily, kterých jste si možná při běžné návštěvě památky ani nevšimli. Vše bylo vytvořeno v měřítku 1:25. Nejdete tady například šikmou věž v Pise, Eiffelovu věž, Dionovu sochu a mnoho dalších. Děti budou nadšené také z jezírek a hlavně z toho největšího, neboť po něm jezdí modelová loď Stefan Bathory. Další neméně zajímavým místem budou jistě železniční tratě a mini nástupiště Ostrava – střed. Pro nadšené indiány je tady i indiánské hřiště. 

Další články o TOP místech v ČR

Kemp roku

Přihlašte se k odběru akcí, slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup.

Vybavení do přírody

2014 © FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist