Nejnavštěvovanější místa u nás – 1.díl - zoologické zahrady Čech

Nejnavštěvovanější místa u nás – 1.díl - zoologické zahrady Čech

Jistě se všichni shodneme na tom, že navštívit zoolgickou zahradu je velký zážitek. A to pro všechny, malé i velké. Pojďme si teď představit čtyři zahrady v Čechách, které patří mezi 20 nejnavštěvovanějších míst u nás.

ZOO Praha

Jestliže navštívíte naše hlavní město, nemůžete vynechat návštěvu místní zoologické zahrady. A pokud jste v Praze s dětmi, je to skvělé místo, kde je zabavit. Pražská ZOO je unikátní komplex, kde najdete zvířata snad ze všech koutů světa. A strávit se tady dá třeba i celý den.

Nejvíce pozornosti měla zvířata z této zahrady zřejmě při srpnových povodních v roce 2002. Možná má řada z vás ještě v živé paměti, jak o život bojoval lachtan gaston nebo gorily. Nejen díky tomu neustále v ZOO probíhají rekonstrukce a modernizace a stěhování zvířat, aby se už podobná situace s dramatickou záchranou nemusela konat. Několik expozic bylo z bezpečnostních důvodů přesunuto ze spodní části do části horní.

V současné době patří ZOO Praha mezi 5-7 nejlepších světových zahrad. Ke zvířecím hvězdám patří zejména už zmíněné gorily – úžasnou Moju nebo Kijivu zná téměř celý svět.

Velmi navštěvovaný je například Pavilon Indonéské džungle. Jedná se o jakýsi skleník, kde bylo vytvořeno prostředí deštného pralesa jihovýchodní Asie, zbudován byl i vodopád. Domov tady našlo témě 100 druhů živočichů, z nichž nejvíce zřejmě zaujmou orangutani, giboni, varani, želvy či různí ptáci. Prostředí tvoří úžasné umělé stromy, přibližně 70 druhů živých rostlin vč. palem a lián.

Velkého zájmu se těší také africký dům. Otevřen byl v roce 2001 a dostanete se do něj po velké dřevěné lávce a velkých kamenných schodech. Nejdříve vás přivítají kouzelné surikaty (je to něco mezi veverkou a malým pejskem), které stále hlídkují a prozkoumávají okolí. Interiér pavilonu připomíná africkou vesnici a prohlédnout si tady můtete velké stádo žiraf, dále pak hrabáče, štětkouny a celou řadu hmyzu. Zajímavý je i model termitiště.

Připravena je také ZOO na děti. Kromě toho, že se s nimi můžete zůčastnit organizovaných krmení, je část zahrady přizpůsobena právě nejmenším návštěvníkům. Děti se zde mohou seznámit s mnoha, často i běžnými, zvířaty, na některé si mohou i sáhnout nebo je nakrmit. Je možné se zde projet na poníkovi. Hned vedle se nachází dětský areál s bazénkem, vláčkem, prolézačkami, …

Zřejmě nejznámější je pavilon goril. Po dramatických povodních proběhla rekonstrukce a přibližně po roce se gorily vrátily domů. Skupina se neustále rozrůstá, a to je dobře. Je možné nádherně pozorovat, jak se gorily chovají, jaké mají mezi s sebou vztahy. To baví zejména děti.

 

ZOO Liberec

Zoologická zahrada v Liberci se může pochlubit jedním nej – jedná se totiž o nejstarší ZOO u nás. Funguje totiž už přes 90 let. Dokázala si získat i světového významu, a to díky zdařilému odchovu bílých tigrů (po nich je pojmenován také místní hokejový klub). Zdařilé jsou ale také další odchovy, například u oslů somálských, takinů zlatých, krokodýla čelnatého nebo orla kamčatského. V ZOO nyní můžete vidět přibližně 170 druhů zvířat, přičemž jejich celkový počet je téměř 1000.

Od roku 2006 se součástí zahrady staly další dvě zařízení, speciálně připravená pro malé návštěvníky. Tím je Městské středisko ekologické výchovy Divizna a Centrum pro zvířata v nouzi Archa.

Zoologická zahrada se může pochlubit celou řadou speciálních pavilonů, jako je například pavilon již zmíněných bilých tygrů, pavilon slonů, chovný pavilon, kde je možné sledovat porod mláděte bez toho, aby byla zvířecí matka jakkoli rušena.

Hojně jsou zde zastoupeni také lidoopi. Také oni mají svůj pavilon, ve kterém našla domov největší chovná skupina šimpanzů u nás. Vnitřní prostory jsou prosklené, což je ideální pro jejich pozorování za špatného počasí. Kromě šimpanzů tady najdete gibona bělolícího, makaka lvího, kočkodana zeleného nebo tamarína pinčího.

 

ZOO Dvůr Králové nad Labem

Pokud se někde hovoří o ZOO Dvůr Králové nad Labem, první, na co si téměř každý vzpomene, je místní safari. Bylo zde vytvořeno dosti podobné prostředí tomu, jaké africká zvířata znají ze svého přirozeného prostředí. Díky tomu tady krásně žijí například antilopy nebo zebry.

Tato zahrada se může pochlubit jedním prvenstvím u nás. Je totiž největší co se týká počtu držených zvířat. Největší je tady kolekce afrických zvířat.

Velkou výhodou této ZOO je možnost přijet sem autem a zaparkovat na neplaceném parkovišti. Hned u vchodu můžete navštívit galerii Zdeňka Buriana, je zde celá jeho sbírka „Pravěk očina Zdeňka Buriana“, která obsahuje přes 80 obrazů.

ZOO návštěvníkům nabízí také speciální expozici, která ukazuje různé přírodní biotopy. To bude velmi bavit také děti. Můžete spolu s nimi navštívit prostřední tygra, Afriku, kde žijí například gepardi, tropickou řeku s tropickým lesem a další.

V nabídce ZOO jsou také speciální pavilony, jako například Vodní svět nebo Ptačí svět, pavilon šelem, pavilon lidoopů, pavilon slonů či nočních zvířat, speciální pavilon pro hrošíky liberijské (zvíře vypadá roztomile, ale každý rok v Africe zabije řadu lidí) a další.

 

ZOO Plzeň

Zoologická zahrada v Plzni je také něčím výjičmá. Jedná se totiž o zahradu, která chová 70 % zvířat, která v žádné jiné české ani slovenské zoo nenajdete. Najdete ji nedaleko centra města a je koncipována v parkové úpravě s mnoha vodními plochami, skalami a arboretem.

Známá a významná je tato zahrada zejména svým chovem největšího varana na světě, charakteristická je volnými výběhy pro šelmy a opice, výjimečný je sukulentní skleník. Zapomenout bychom neměli ani na naučnou stezku „Vývoj přírody ve čtvrtohorách“ s hektarovým lesním výběhem pro větší skupinu medvědů hnědých.

Zejména děti nadchne místní Dinopark. Několikrát do roku se zde konají speciální doprovodné akce, jako například Velikonoční jarmark, červnový Dětský den, zářijové rozloučení s prázdninami a další. Děti ale budou jistě nadšené z 30 modelů dinosaurů z období Triasu, Jury a Křídy. Chybět samozřejmě nemůže ani všem známý Tyranosaurus rex a některé modely jsou i nazvučené.

Aktuálně se představitelé ZOO snaží přetvořit ji na tzv. zoogeografický biopark. Areál tady vzali jako celek a rozdělili jen na části představující jednotlivé světové oblasti. Některé nemoderní výběhy nebo stavby díky tomu zanikly, jiné nové moderní vznikly. Samozřejmě společně s tím přibyla řada zajímavých a vzácných zvířat

Další články o TOP místech v ČR

Kemp roku

Přihlašte se k odběru akcí, slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup.

Vybavení do přírody

2014 © FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist