Ubytování

Návrat do minulosti – to jsou naše staré hrady a zámky

Návrat do minulosti – to jsou naše staré hrady a zámky

O Česku by se dalo říci, že je zemí hradů a zámků. A na mnoha z nich se velmi často něco děje. Zejména pak od jara do podzimu, kdy je jejich hlavní sezóna. Můžete se tak jednoduše alespoň na chvíli přenést do dob minulých, do dob knížat či králů. Zajímavá je ale také doba nedávná. Zvláště, pokud s ní souvisí například památky technické.

 

TELČ

Telč je město velmi oblíbené, velmi navštěvované, a to turisty místními i zahraničními. Pokud se sem chystáte nebo to alespoň zvažujete, zkuste zvolit některý letní termín spojený se zajímavou akcí. Například 14-15.8.2015 se zde konala renesanční podívaná. Mohli jste se potkat například se Zachariášem z Hradce nebo s Kateřinou z Valdštejna – osobami, které velkou měrou přispěli k rozvoji renesanční architektury v tomto kraji. Nechyběla ani Eliška Přemyslovna nebo Jan Lucemburský. Jako doprovodný program jste mohli shlédnout nejrůznější muzikanty, tanečníky, kejklíře, šermíře, projít jste se mohli po dobovém jarmarku atd.

STARÉ HRADY

Také hrad Staré Hrady je místem, kde se můžete v letních měsících každou sobotu setkat s dobovými postavami, rytíři, zbrojnoši, kejklíři, jarmarečníky, tanečníky, čarodějnicemi, žebráky a mnoha dalšími. Vše je také spojeno s ukázkami nejrůznějších dobových řemesel včetně představení středověké kuchyně.

MLÉKOJEDY

Jestliže vás zajímají středověké dopravní prostředky, jedna velmi zajímavá a krásná se konala v srpnu na pláži v Mlékojedech u Neratovic. Prohlédnout jste si tady mohli nejrůznější historické vozy – veterány. Dokonce sem můžete přivést ukázat a představit také vašeho miláčka. Jedinou podmínkou je, že rok výroby musí být maximálně 1985. Najde se zde ale celá řada exemplářů mnohem starších.

VÝLET ZA STRAŠIDLY

Pokud máte rádi poznávání naší minulosti a někdy se taky rádi trochu bojíte, vydejte se na některou noční prohlídku. Ty jsou pořádány na našich vybraných hradech či zámcích.

Doporučit rozhodně můžeme například Buchlovské noci za doprovodu černé paní, noční prohlídku zříceniny Trosky nebo třeba procházku s duchy na zámku Loučeň. Nekonečně mnoho strašidel nabízelo v loňské roce na konci srpna v rámci Hradozámecké noci mnoho našich hradů a zámků.

Jestliže se rádi bojí, ale přece jenom máte trochu respekt, vydejte se na hrad Kašperk. Tady na vás čeká nejen úžasný výhled díky tomu, že se jedná o nejvýše položený hrad u nás (886 metrů nad mořem), ale také celá řada strašidel a jiných nadpřirozených bytostí. Existence tajemna byla prý také jedním z důvodů, proč právě tady nechal Karel IV. hrad postavit. Jednou dávno se totiž prý vydal do okolních lesů a potkal starce, který se oháněl klackem. Říkal, že se bije s čerten. V tu chvíli se ale hodně zatáhlo, začala obrovská vichřice a když bylo po všem, ležel stařec na zemi mrtvý. Karel IV. se díky této příhodě rozhodl na tomto místě postavit hrad jako obranu proti nadpřirozeným bytostem.

Možná pravděpodobnější vysvětlení je to, že bylo nutné chránit hranici s Bavorskem a také zlatonosnou oblast Kašperských hor. I dnes prý při prohlídce hradu můžete nějaké to strašidlo potkat.

A pokud tajemno a strašidla nemáte zrovna příliš v oblibě, nevadí. I tak se vám tu jistě bude líbit. Mají tady připravenou zajímavou interaktivní hru – staň se purkrabím nebo hradní paní. Při této hře si děti mohou vyzkoušet, jaké to bylo žít v dobách minulých jako rytíř nebo mladá dáma. A za zastavení rozhodně také stojí okruh Život na hradě, který návštěvníkům přiblíží každodenní život ve středověku.


MĚSTA DUCHŮ

Tak trochu jako města duchů se mohou zdát některá současná opuštěná česká města, nebo ještě více opuštěné průmyslové stavby a památky.

Hlavně v posledních několika letech jsou velmi oblíbené a vyhledávané například výlety do historie dolů na Ostravsku. Jen pouhých 5 kilometrů od centra se rozkládá areál Landek Park, kde můžete na vlastní důži zažít sfárání v těžní kleci do bývalého dolu nebo můžete zažít záchranářský výcvik v dole, a to za podmínek, se kterými se záchranáři skutečně setkávají – obrovské vedro, tma, hluk, nedýchatelno nebo stísněný prostor.

Nedaleko od tohoto místa můžete navštívit Dolní Vítkovice, kde vás průvodce může provést celým areálem dolu Hlubina. Pracovat se tady poprvé začalo již v roce 1857. A ani zde nechybí trocha adrenalinu a vzrušení. Můžete se vyšplhat až na vrchol 70 metrů vysoké těžní věže, odkud budete mít úžasný rozhled na celou Ostravu a její široké okolí. Pokud budete chtít, můžete se dostat také do nitra vysoké pece, kde se dozvíte vše o výrobě a zpracování surového železa.

Zajímavý je také Uhelný okruh, kde vám řeknou vše o vzniku a těžbě uhlí, o jeho zpracování, o přeměně na koks a také o jeho využítí (třeba právě ve vysokých pecích).

Některé budovy a prostory na Ostravsku dnes slouží nejen vzdělání, ale také třeba zábavě. Najdete tady i hudební klub, ateliér, kavárnu nebo promítací sály.

Nedaleko Příbramy si zase můžete vyzkoušet, jak probíhala přeprava stříbrné a olovněné rudy od jednoho dolu ke druhému. V rámci Hornického muzea v Příbrami byla vybudována úzkokolejná trať, a to dokonce na místě té původní z roku 1884. Jediný rozdíl je v tom, ale v současné době se od Ševčinského k Vojtěšskému dolu nevozí ruda, ale návštěvníci.

A trochu adrenalinu můžete zažít nedaleko odtud. V dole Drkolnov si zájemci mohou sjet úpadnicí o délce 51 metrů – je to jízda jako na obrovské skluzavce. Jestliže to budete chtít vyzkoušet, vezměte si raději nějaké odolnější a pevnější oblečení. A rozhodně nezapomeňte svetr, protože i v letních měsících tady teplota dosahuje přibližně 8 °C. Součástí podzemní prohlídky je také unikátní technická památka – vodní kolo s průměrem přes 12 metrů.


Jestliže jsme vás nadchly, jsme velmi rádi. Přejeme nezapomenutelné cestovatelské zážitky.

© Campiri Dokempu s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist