Ubytování

POHLED DO NĚKTERÝCH NAŠICH VELMI NETRADIČNÍCH MUZEÍ

POHLED  DO  NĚKTERÝCH  NAŠICH  VELMI  NETRADIČNÍCH   MUZEÍ

Kdo se někdy alespoň trochu zajímal o netradiční muzea, jistě narazil na jedno velmi neobvyklé – Islandské muzeum penisů, které představuje genitálie více než 200 druhů suchozemských i mořských savců. Tuto téměř kuziozitu asi žádné z našich muzeí nepřekoná, nicméně i v naší zemí můžete zavítat do muzea velmi zajímavého.

 

Praha – Muzeum historických nočníků a toalet

Muzeum toalet není u nás to jediné na světě. Pokud vás toto téma zajímá, můžete navštívit například také San Antonio v Texasu, kde vystavují WC sedátka a poklopy nebo Dillí v Indii, kde si můžete prohlédnout nejrůznější záchody.

Pokud ale chcete vidět současně se záchody také nočníky, nemusíte se vydávat nijak příliš daleko. Stačí navštívit naše hlavní město. V muzeu pod Vyšehradem je expozice asi 2 tisíc exponátů. Prohlédnout si tady například můžete nočník, který byl vyroben speciálně pro Napoleona Bonaparta, pro Lincolnovu ložnici v Bílém domě nebo pro čínského císaře. K vídění je také  nočník celý ze stříbra, speciální kolekce dámských nočníků, svatebních francouzských nočníků nebo dokonce sbírku nočníků pro panenky.

Stejně jako všechno ostatní v životě člověka, také podoba toalety se v průběhu doby výrazně měnila. Vidět tady tak můžete například toaletní truhlici, křeslo nebo židli, záchody kočárové i toalety velmi krásně malované.

I když se jedná o tak běžnou věc, se kterou se denně setkává každý z nás, jistě vás celá expozice nadchne a zaujme. A možná právě proto.

Slavonice – Muzeum samorostů

Jihočeské město Slavonice je známé úžasnými renesančními stavebními perlami, díky nimž by město mohlo být zapsáno na Seznam UNESCO. A mezi tím vším najdete také muzeum, v němž se zaměřili na skvosty vytvořené samotnou matkou přírodou.

Pokud byste měli zájem si něco takového prohlédnout, vydejte se do hájovny na kraji města. Právě tady se totiž nachází Muzeum samorostů. Celá sbírka vznikla díky jednomu místnímu lesnímu technikovi, jenž této sběratelské zálibě zasvětil asi 40 let svého života. Za tu dlouho dobu se mu podařilo získat asi 600 kusů samorostů, jež nám dokládají překvapivou kreativitu přírody. Některé samorosty vám budou připomínat postavy, jiná zvířata nebo nadpřirozené bytosti.

Majitel hájenky, ve které se muzeum nachází a kde se také natáčel například známý film Cesta z města, vám v případě vašeho zájmu vše podrobně popíše. Protože celá řada exemplářů je větších rozměrů, prohlížet si je budete také v přilehlé zahradě, stodole nebo garáži.

Není tady speciální otevírací doba. Jednoduše, jakmile půjdete kolem, zazvoňte a podívejte se.

Tábor – Muzeum čokolády a marcipánu

Muzeum se nachází v prostorách tří historických domů a představí vám celou dlouhou historii čokolády – od pěstování kakaových bobů až po konečný čokoládový výrobek (bombon, pralinka, tabulka čokolády, čokoládová figurka a jiné).

Velmi zajímavá je také expozice obalů, v nichž se kdysi čokoláda prodávala nebo model znázorňující převoz bobů do Evropy. Dámy jistě zaujme také přehlídka servisů využívaných na pití horké čokolády.

Zvláštní sekce je tady připravena speciálně pro děti. Ve sklepních protorách byl vytvořen čokoládový svět, kde stojí i čokoládová fontána a postava Jaromíra Jágra celá z čokolády. Kolem něj bylo z marcipánu vytvořeno celé Žižkovo náměstí, hrad Kotnov či kulurní dům.

Pořádány jsou také tvořivé dílny. Na nich si sami můžete vyzkoušet, jak je modelování obtížné. A pokud nebudete s vaším výtvorem spokojeni, můžete jej nahradit čímkoli, co je zde možné zakoupit. A věřte, že výběr je tady opravdu široký.

Humpolec - Hliníkárium

Jestliže je někdy zmíněn Humpolec, většině z nás se jistě vybaví ta slavná věta z ještě slavnějšího filmu z dílky Smoljak a Svěrák: Marečku, podejte mi pero. Ta věta zní: „Hliník se odstěhoval do Humpolce“. Možná i právě proto tady bylo v budově informačního centra a kina vybudováno toto muzeum. V roce 2002 tady byla odhalena také pamětní deska této filmové postavě.

Základem sbírky jsou dopisy, které již zmíněnému Hliníkovi do Humpolce posílají nejen od nás, ale také ze zahraničí. Slavnostního otevření byli samozřejmě přítomni páni Smoljak a Svěrák a společně muzeum pokřtili. Dále jsou v muzeu promítány ukázky z filmu, představeny jsou fotografie z natáčení a k vidění je také Hliníkova lavice či školní tabule. A nakonec něco k pobavení: Najdete tady také obchod, v němž si můžete zakoupit Marečkovo pero.

Mikulášovice - Muzeum nožířské tradice

Muzeum nožů bylo založeno v roce 2012 jen kousek od sídla tradičního českého nožířského podniku Mikov, který vyrábí legendární "rybičku" do dnešního dne. Návštěvníci zde za symbolický 25 korun naleznou přes 2 500 exponátů.

Vikýřovice u Šumperka - Muzeum silnic

Možná se to někomu bude zdát neuvěřitelné, ale i silnice mají už celých 5 let svoje vlastní muzeum. Prohlédnout si tady můžete celou řadu zajívých exponátů, které se nějak vztahují k silnicím, práci cestářů či silničářů.

Zajímavá může být například prohlídka prvního dopravního značení nebo prvních dopravních značek, jež pocházejí z období mezi 30. a 60. lety minulého století.

Celá historie je popsána v uložených kronikách, které jsou také k nahlédnutí, přiloženy jsou také mapy nebo fotografie, které ukazují, jak postupně silnice vznikaly. Představeny jsou tady také první stroje, které se při budování používaly - některé v podobě modelů či hraček, jiné v životní velikosti. A chybě nemohou ani některé pásky nebo kladívka dokládající slavnostní otevření důležitých silnic či úseků.

Semily – Muzeum pilníků

Jestliže jste zapáleným kutilem, jistě vás nadchne místní expozice věnovaná pilníkářství. Ta je k vidění v památkově chráněné chalupě v Semilech. Pan Jaroslav Dolenský tady provozoval dílnu přibližně do poloviny minulého století. Zajímavé může být to, že některé exponáty si můžete vyzkoušet i do vlastní ruky.

Tvarožná Lhota – Muzeum oskeruší

Že nevíte, co je to oskeruše? Jedná se o nejstarší a nejplodnější evropský strom. A pokud nevíte, jak tento strom vypadá a jak chutnají jeho plody, vyražte do kraje jihomoravské Strážnice, kde prý rostou největší oskeruše na světě. A nezapomeňte se zastavit ve Tvarožné Lhotě, kde se o tomto stromu a jeho plodech dozvíte mnoho zajímavého.

Vybudována tady byla také naučná stezka, na které potkáte také 500 let starou oskeruši, tzv. Adamcovu, jejíž obvod kmene je více než 4,5 metru. Nejzajímavější je ale téměř pro všechny návštěvníky možnost ochutnat plody tohoto zajímavého stromu. A zakoupit si tady můžete například marmelády, mošty, bylinné čaje nebo dokonce celý strom. Říká se ale, že pro zdraví je nejlepší pálenka z oskeruší, která napomáhá léčit trávicí ústrojí, upravuje nízký tlak a reguluje krevní systém.

Návštěvu muzea můžete spojit s některou z místních slavností, například dubnovou slavností oskeruší nebo zářijovým Oskerušobraním.

Obrataň – Muzeum izolátorů a bleskojistek

Nemusíte být technický nadšenec, aby vás nadchla největší evropská sbírka izolátorů a beskojistek. Celkově sbírka zahrnuje asi 7 tisíc exponátů, mezi nimiž jsou i skutečné skvosty a rarity. Své místo tady mají například rozvaděče od Františka Křižíka, ale také kousky dovezené z USA, Ruska, Číny, Brazílie, Japonska, Kanady, Itálie a dalších míst.

Majitelem sbírky je pan Daněk, kterému při získávání celé řady exponátů šlo téměř o život. Zejména pak, když například šplhal po střechách továren či domů nebo když odstrojoval opuštěný sloup elektrického vedení. Dnes už to řeší bezpečnější cestou – dohodou se správci či majiteli.

Mezi nejcennější kousky sbírky patří izolátor drátu z koncentračního tábora v Osvětimi, izolátor vyrobený už za Rakouska-Uherska nebo třeba telefony využívané ve 20. letech 20. století na rozvodnách.

Kempy Semily a okolí

© Campiri Dokempu s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist