Ubytování

KROMĚŘÍŽ

KROMĚŘÍŽ
Kroměřížsko není region příliš rozlehlý, nicméně o to více vás asi překvapí, kolik památek, zajímavých míst nebo krásné přírody se tady nachází. Jak už napovídá název regionu, jeho centrem je město Kroměříž. Často je považováno za jedno z nejkrásnějších měst u nás a i proto se mu říká „ Hanácké Atény“. Jistě vás okouzlí a učaruje svou příjemnou atmosférou historického města a nabídne vám k prohlídce řadu krásných památek a příjemných míst. Řada významných památek se nachází také v jiných městech nebo na jiných místech tohoto regionu a i ty stojí za shlédnutí.
Dominantou celého města je Arcibiskupský zámek s překrásnými, bohatě zdobenými sály. Za zmínku jistě stojí zámecká knihovna s desetitisíci svazky vzácných historických knih, díla hudebního archivu, výtvarné poklady známé obrazárny (nejvzácnější je obraz  Apollo a Marsyas od Tiziana) nebo Sněmovní sál s nádhernou výzdobou a akustikou, jež je často využíván pro nějrůznější koncerty nebo jiné významné společenské akce. Velkým zážitkem je jistě také možnost vystoupat na ochoz zámecké věže a výškou 84 metrů a podívat se na celé město i jeho okolí z ptačí perspektivy.
K Arcibiskupskému zámku neoddělitelně patří také Podzámecká zahrada, což je krásný park vybudovaný v anglickém stylu, jehož rozloha je 64 hektarů. Vysazeno tady bylo asi 200 druhů vzácných dřevin, park je doplněn také o vodní plochy. 
Přibližně 1 kilometr od zámku najdete Květnou zahradu, což je 16 hektarový park vybudovaný ve francouzkém stylu. Její dominantou je 244 metrů dlouhá kolonáda vyzdobená freskami a sochami a dále rotunda vyzdobená motivy a náměty z antické mytologie.
Kolekci více než 10 tisíc kusů mincí a medailí si můžete prohlédnout v Biskupské mincovně pocházející ze 17. století. Zlatá a stříbrná mince z kroměřížské mincovny byla považována za symbol bohatství a její sláva předčila i věhlas císařského platidla. 
Zajímavé jsou také Arcibiskupské zámecké vinné klepy vybudované v hloubce 6 metrů pod zámeckým nádvořím. Pocházejí již z roku 1266. V roce 1345 udělil sklepům Karel IV. výsadu vyrábět zde mešní víno a tuto dlouholetou tradici se podařilo dochovat dodnes. 
Město je již od nepaměti spojeno s bohatou historií, tradicemi, ale také s církví. Byla to právě církev, konkrétně olomoučtí biskupové, kteří si Kroměříž zvolili jako ideální místo pro své letní sídlo. Vybudovali zde majestátní zámek s jeho zahradami, bohatou obrazárnu, mincovnu, vlastní vinné sklepy, krásné kostely, … a město tak díky tomu dostalo jedinečný architektonický, kulturní i duchovní ráz. 
Dodnes město Kroměříž čerpá z toho, co zde bylo v minulosti vytvořeno, dodnes na to odkazuje a dbá o zachování hodnot i vzhledu. Celý komplex Arcibiskupského zámku a jeho zahrad byl v roce 1998 zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO a dodnes město patří mezi nejnavštěvovanější u nás. A to nejen mezi našimi turisty, ale i těmi zahraničními. Kromě známých památek je velmi příjemné projít se malebnými úzkými úličkami centra města, sednout si do příjemné kavárny v podloubí a vychutnat si tak tu nezapomenutelnou atmosféru města. 
Kroměříž je spojena s jednou velmi významnou historickou událostí, na kterou se dodnes vzpomíná, o které se ve školách dodnes učí a jakou již někdy možná nikdy nezažilo. Před 130 lety se v Kroměříži setkali rakouský císař František Josef I. a ruský car Alexandr III. Dodnes se spekuluje o skutečném důvodu jejich setkání, nicméně je pravda, že na tyto tři srpnové dny se město stalo středem evropské pozornosti. 
V této souvislosti bychom rádi pozvali návštěvníky do Kroměříže, a to na sobotu, 23. května 2015. V tento den si město onu historickou událost připomene. Vše se vrátí do období habsburské monarchie a opět budete moci přivítat dvě hlavní postavy celé akce – rakouského císaře a ruského cara, a to i s jejich rodinami. Všichni do Kroměříže přijedou, stejně jako tenkrát, parním vlakem, a přivítají je spolky Sokolů, Hanáků, vojáků, ostrostřelců nebo četnictva. Shlédnout také můžete zajímavá vystoupení těchto historických skupin. 
Tato květnová akce současně zahájí také turistickou sezónu, která je letos věnována filmové turistice a filmu. Již mnohokrát v historii (a to i té nedávné) byly totiž zajímavá zákoutí města, úzké uličky, krásné historické domy, interiéry zámků či kostelů, příjemné parky, … využity ve filmové produkci a stále jsou v hledáčku profesionálních i amatérských filmařů. 
Přijďte nebo přijeďte také vy a obdivujte to, co přitahuje filmaře z různých koutů světa a využívají pro svůj film nebo pohádku.

Top akce v roce 2015

5. -  24. 5.      Moravia Food Festival
 23. 5.       Setkání Vladařů
  6.6.  -  30. 8.      Výstava „Hry a klamy“
10.6. -  30. 8.       Výstava kostýmů z pohádky „Peklo s Princeznou“
21.6. -    8. 8.       Hudba v zámku a zahradách
            11. 7.       Dobytí Kroměříže Švédy
              1. 8.       Veteránem nejen Kroměřížskem
21.8. -  22. 8.       Dožínky zlínského kraje
29.8. -  30. 8.       Mezinárodní festival vojenských hudeb   
  4.9. -    6. 9.       Barokní festival Hortus Magicus
10.9. -  30. 9.       Kroměřížské hudební léto
              3.10.      Den uniformovaných sborů
 
Kroměříž a jeho okolí se může pochlubit také celou řadou přírodních krás. Projít se můžete v rozsáhlých bukových lesích nebo kolem rybníků či slepých ramen řek. Na zajímavá místa můžete narazit, ať už půjdete pěšky, pojedete na in-line bruslích nebo kole nebo se povezete třeba na lodi. 
Takže neváhejte už ani chvíli a přijeďte se podívat do Hanáckých Atén. Čekají tady na vás nezapomenutelné zážitky. 

>>Kempy Zlínský kraj a Kroměříž<<

Kemp roku


Přihlašte se k odběru akcí, slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup.

Zobrazit kompletní nabídku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist