Ubytování

KAM VE STŘEDOČESKÉM KRAJI VYRAZIT S DĚTMI

KAM  VE  STŘEDOČESKÉM  KRAJI  VYRAZIT  S  DĚTMI

Podle evidencí a statistik Národního památkového úřadu jsou památky ve Středočeském kraji velmi navštěvované. Ročně se na ně přijedou podívat stovky tisíc turistů. Mezi nejoblíbenější patří, jak asi většina předpokládá, hrad Karlštejn, dále pak Křivoklát a Kokořín. Středočeský kraj ale návštěvníkům nenabízí jen hrady, ale také spoustu zajímavých muzeí, zábavních parků a další velmi atraktivní místa.

Zážitky v Hornickém muzeu Příbram

Jestliže byste chtěli zažít něco nezapomenutelného, vyražte do Příbrany do Hornického muzea. Konkrétně doporučujeme navštívit část Březová Hora. V dole Drkolnov tady najdete jednu technickou raritu, a to podzemní vodní kolo s průměrem přes 12 metrů. Poprvé se rozjelo roku 1850 a jeho úkolem mělo být odčerpávání podzemní vody na povrch. Původně bylo kolo dřevěné, na konci 19. století bylo nahrazeno kovovým a nakonec sloužilo přibližně do poloviny 20. století k zásobování pitnou vodou pro celé město.

Pokud se pro návštěvu dolu Drkolnov rozhodnete, máte možnost se do něj dostat kromě standardní cesty také trochu netradičně – vybudována byla 50 metrů dlouhá skluzavka, kterou horníci nazývají úpadnice. Nadšeni z ní budou hlavně děti. Ale pozor, vstup do Hornického muzea je povolen pouze dětem od 6 let.

Dolů je zde ale mnohem více. Rádi bychom ještě zmínili například důl Ševčinský se svou šachetní věží postavenou v 2. polovině 19. století. Pokud vystoupáte alespoň do výše 37 metrů, nabídne se vám krásný výhled do okolí.

Pokud se sem vydáte, neměli byste vynechat návštěvu podzemí. Realizovat můžete procházku historickou vodní štolou Anna v délce přibližně 330 metrů, která vás dovede až ke stejnojmennému dolu. Odtud pak můžete pokračovat důlním vláčkem jedoucím Prokopskou štolou a zastavuje až u úžasně nasvícené jámy, jejíž hloubka je úctyhodných 1,6 kilometru.

A jestliže jste milovníkem adrenalinu, můžete celou návštěvu završit vyzkoušením si práce horníka. Do podzemí vás dostane speciální výtah.

Země plná pohádkových skřítků a víl

Jestliže na výlety vyrážíte s menšími dětmi, budou nadšené v Pohádkové zemi v Pičíně nedaleko Příbrami. Líbit se tady ale bude všem, kdo má rád skřítky, víly, draky, vodníky a další pohádkové postavy. Tvůrcem celé této pohádkové země je malířka a spisovatelka Vítězslava Klimtová a jejím cílem bylo, aby se tady děti rozhodně nebály. Potkat tady tak můžete třeba hodného draka, který umí zpívat a můžete si ho i pohladit.

Autorka chtěla vytvořit prostor, kde by se děti bavily, kde by se smály, ale kde by se také naučily hezky chovat k sobě navzájem, k přírodě, …

Svůj domov tady také našli například skřítci, svoje klubíčka vlny tady motá Klubíčková babička, u vody můžete potkat Vodníka přehradního, lektvary míchá čarodějnice ve své chýši. A tak bychom mohli pokračovat dál.

Atraktivní park Mirakulum – vodní svět i zábavné podzemí

Za příznivého počasí jsou velmi častým cílem výletů zábavní parky. Velmi navštěvovaným a oblíbeným je například park Mirakulum v Milovicích. Otevřen je od dubna do října a určen je rodinám s dětmi – tvoří 99% všech příchozích (to poslední procento tvoří firemní akce nebo senioři).

Rozloha celého areálu je asi 10 hektarů a najdete tady například vodní svět, který představuje oázu zejména za slunečních dnů, dále lesní zóna s lanovými cestami korunami stromů, hrad, zámek, k tomu zábavné podzemí, různé zajímavé herní prvky na hřištích a tak dále. Oblíbené jsou také piknikové plochy, kde je možné si rozložit deku, občerstvit se a odpočinout si. Park je neustále rozšiřován a doplňován o další atrakce a zajímavá místa, každá sezóna nabízí něco nového.

Auta všeho druhu

Jste-li milovníkem nebo obdivovatelem automobilů, budete ve Středočeském kraji nadšeni. Samozřejmě se zde nachází Škoda muzeum v Mladé Boleslavi a dále pak Muzeum sportovních vozů v Lánech.

Mladoboleslavské muzeum Škoda svým návštěvníkům přibližuje celou historii této značky. Nashromážděno bylo přibližně 340 kusů, najčastěji se jedná o vozy osobní ze sériové výroby, najdete tady ale také například vozy speciální závodní. Prohlédnout si můžete také různé automobilové motory a další zajímavosti a rarity ze světa automobilismu.

Muzeum je obohaceno také o expozicí, v níž zejména na děti čekají zábavné prvky – herní stůl, funkční model klikové hřídele, knížky a promítaný film Krtek a autíčko. A pro ty nejmenší jsou připravena také odrážedla v podobě vozů Škoda.

Navštívit je možné také provoz, ten je určen pro děti od 6 let v doprovodu rodičů.

Pokud máte raději vody sportovní, vydejte se do muzea v Lánech. Tady na vás čeká asi 100 exponátů zejména závodních a sportovních vozů, jež pocházejí od 20. let minulého století. Jedním z nejstarších vorů je například Ford T z roku 1914.

Obrovským tahákem jsou pak vozy formulové. K vidění jsou zde vozy tohoto typu vyrobené od roku 1967 až do současnosti, například F1 stále Lotus.

Skanzeny a muzea v přírodě

Velmi lákavými místy jsou také skanzeny a muzea v přírodě. Pokud jsou tato místa také vašimi oblíbenými, doporučujeme vyrazit do Kouřimi nebo Vysokého Chlumce. Bohužel to ale budete muset odložit na později – ve Vysokém Chlumci otevřou až na jaře, v Kouřimi dokonce až přibližně v polovině roku.

Do té doby byste si mohli lidové zvyky a lidovou architekturu připomenout na výstavě s názvem Lidové vánoce v Polabí, která se stejně jako každý rok nachází v Přerově nad Labem, v areálu Polabského národopisného muzea. Najdete tady staré chalupy, ve kterých si děti i dospělí mohou prohlédnout, jak se dříve žilo, co ke svému životu potřebovali, používali, jaké zvyky a tradice dodržovali. Začátek celé výstavy je doprovázen starodávnými tradicemi, jako jsou přetřásky a dračky spojené s besedováním a povídáním, představeny jsou mikulášské průvody nebo pochody lucek či barborek. Jedna chalupa zcela ukazuje, jak to vypadalo uprostřed příprav na vánoční svátky a k vidění je zde také předvánoční trh. Staročeská chalupa zase ukazuje, jak probíhalo štědrovečerní koledování či věštění. Na dolním konci jsou chalupy, ve kterých si můžete prohlédnout typickou domácnost v době vánoc. Vše je zakončeno ve staré škole, kde můžete být svědky tříkrálové koledy.

Co zde samozřejmě nechybí, jsou ukázky nejrůznějších betlémů, které pocházejí z muzejních či kostelních sbírek. K vidění jsou také betlény současné, a to vyrobené z rozličných materiálů. K tomu všemu zde najdete různé vánoční dekorace, a to jak ty minulé, ta i ty novodobější. Jedna část výstavy je věnována také vánočním pohlednicím a betlémům vystřihovaným.

Zajímavých míst ve Středočeském kraji je mnohem více, než jsme vám tady představili. Věříme, že si každý najde to, co jej zajímá, co se mu líbí a stráví tak příjemné chvíle. 

>>tipy na ubytování s dětmi<<

© Campiri Dokempu s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist