Ubytování

KAM S DĚTMI VE STŘEDOČESKÉM KRAJI

KAM  S  DĚTMI  VE  STŘEDOČESKÉM  KRAJI

Středočeský kraj je poměrně rozlehlé území, které obepíná ze všech světových stran naše hlavní město. Nachází se tady několik starobylých menších či větších měst, celá řada hradů a zámků, protéká tudy pět významných řek, a to Labe, Vltava, Sázava, Berounka a Jizera, projít se můžete po lesích Křivoklátska, kopcích Brd nebo rovinkami Polabí, navštívit můžete také Český kras.

 

Hrady, zámky a jiné historické památky

Střední Čechy nabízejí k návštěvě poměrně hodně historických hradů a zámků, které bezesporu stojí za prohlídku. Zmínit musíme minimálně Karlštejn, Křivoklát, Konopiště a Jemniště. Děti jistě velmi zaujme také zámek Loučeň, který kromě zajímavých prohlídek přizpůsobených právě pro malé návštěvníky nabízí úžasné labyrintárium. V něm si děti, ale také dospělí, mohou vyzkoušet celou řadu labyrintů vytvořených z různých materiálu, každý labyrint je tedy zcela jiný. Všechny najdete v přilehlém zámeckém parku.

Opomenout bychom neměli ani Kutnou Horu, která je někdy nazývána „pokladnice českého království“. Historické centrum je tvořeno krásně opravenými domy, paláci a chrámy, díky nimž bylo město v roce 1995 zapsáno na Seznam UNESCO. Mezi nejvýznamnější památky jistě patří chrám sv. Barbory, dále pak bývalá mincovna, Jezuitská kolej (dnes Galerie Středočeského kraje) nebo Kamenný dům. Zajímavé je také České muzeum stříbra, které návštěvníky seznámí s dobou spojenou s jeho těžbou, vysazená vinná réva zase připomene, že i toto odvětví zde má svoji tradici. Jen kousek od centra, v Kutné Hoře – Sedlci, se nachází katedrála Nanebevzetí Panny Marie a hřbitovní kostel Všech Svatých, v jehož podzemní kapli je ukryta známá kostnice, jejíž atmosféra by se díky výzdobě mohla někomu zdát trošku morbidní.

Zajímavé technické památky

Velká část z nich je spojena s množstvím dávných obyvatel, kteří převážně část svého života prožili pod zemí. Ano, máme na mysli horníky. Jsou to právě oni, kteří se zasloužili o to, že ve středních Čechách můžeme navštívit několik zajímavých dolů, štol a hornických muzeí a skanzenů.

Zmínit bychom měli alespoň Hornické muzeum v Příbrami, kde se můžete projet důlním vláčkem a prohlédnete si  podzemní štoly. Zajímavá je také návštěva Chrustenické šachty, která nabízí stovky metrů zpřístupněných chodeb. V nich je shromážděna řada dobových exponátů včetně důlní techniky. Mnoho zajímavých akcí pro veřejnost připravuje Hornický skanzen dolu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Atraktivní je také například návštěva starých zlatých dolů (spadají pod Regionální muzeum Jílové u Prahy) nebo stříbrného dolu (je součástí Českého muzea stříbra v Kutné Hoře).

Když se řeknou střední Čechy, některým se vybaví Malá a Velká Amerika. Jedná se o vápencové lomy, jejichž prohlídku můžete také doporučit.

Ideální místa pro děti

Známé je berounské Medvědárium, jehož obyvateli jsou medvědi Vojta, Kuba a Matěj. Děti je znají z večerníčků, i když v současné době jsou z nich už medvědi hodně odrostlí.

Nadšené budou jistě děti při projížďce historickým Posázavským Pacifikem. Cestou potkáte spoustu skal, tunelů a mostů. Dojet s ním je možné až do Ladova kraje, kde můžete začít putování po stopách Kocoura Mikeše.

Pokud vaše děti milují vláčky a koleje, navštivte Železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka. Nebo se vydejte na cestu po úzkorozchodné trati Kolínské řepařské drážky, která vás proveze krajem Polabí.

Zejména klukům se bude líbit ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi. Podnik Škoda byl založen už roku 1895, a to známými pány – Laurin a Klement. V bývalých výrobních halách této firmy bylo otevřeno muzeum, které nám připomene celou její historii. Jsou zde pořádány různé zajímavé výstavy, akce nebo koncerty. A hned vedle stojí současný moderní závod a v něm se historie firmy píše dál. Každý den jsou zde vyrobeny škodovky nové, které se někdy v budoucnosti také do muzea jistě dostanou.

Oblíbený je také Zoopark Zelčín. Z velké části tvoří jeho obyvatelstvo domácí zvířata, která pro některé současné děti nejsou již tak známá a spoustu informací o nich neví (například kde se bere mléko nebo vajíčka). Tady se děti dozví vše, co by vědět měli. Nabízejí tady také možnost projet se na koni, neboť široké okolí je tvořeno ideálním terénem.

Velmi navštěvované jsou také Koněpruské jeskyně. Najdeme je přibližně 7 kilometrů od Berouna nedaleko Karlštejna nebo Křivoklátu, jsou součástí chráněného území Český kras. Byly objeveny v roce 1950, zpřístupněny byly o 9 let později. Jejich celková délka je více než 2 kilometry, zpřístupněno je přibližně 650 metrů. Prohlídka trvá asi 1 hodinu a čeká tady na vás krásná jeskynní výzdoba.

Aquaparky

Vodní svět Kolín – k dispozici je vnitřní i venkovní tobogán, vnitřní i venkovní bazén, různé dětské bazény včetně brouzdaliště, trojskluzavka a dětské skluzavky, relaxační bazén a vířivky. Pořádáno je také večerní plavání s hudbou, využít můžete také fitness, tenis, solnou jeskyni, saunu, masáže, solárium. Nabízejí také plaveckou školu pro kojence a batolata. Je zde samozřejmě restaurace, dále cukrárna, kavárna a bar.

Aquapark Kladno – nabízí dlouhý bazén pro kondiční plavání, divokou řeku, whirpool, masážní bazén, dvoudráhovou skluzavku a dětský bazén se skluzavkou. Vyzkoušet můžete také finskou nebo parní saunu, jeskyni s vodní clonou nebo chrliče vody. Občerstvení je zajištěno.

Aquapark Beroun – k využití je zde 25 metrů dlouhý bazén, dětský bazén včetně brouzdaliště, vodní hřib a skluzavky, relaxační bazén s atrakcemi, jeskyně, dnový gejzír nebo chrliče. Dále tady mají tobogány, parní komoru, saunu, solárium a fitness. Restaurace zajištěna.

Skanzeny

Milovníci starých staveb a lidové architektury si v tomto kraji také přijdou na své. Navštívit mohou Skanzen Třetíz nebo Skanzen Vysoký Chlumec. V obou na návštěvníky čeká mnoho zajímavých historických vesnických stavení různého typu, která nám připomínají dřívější život. Jejich počet ještě není konečný, další budovy stále přibývají.

Zdaleka toto nejsou všechna zajímavá místa. Na další se můžete zeptat například v informačních kancelářích. Přejeme zajímavé putování. 

Tipy na kempy Středočeský kraj

© Campiri Dokempu s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist