Nejnavštěvovanější místa u nás – 4.díl - židovské památky a památník Terezíně

Nejnavštěvovanější místa u nás – 4.díl - židovské památky a památník Terezíně

S potěšením oznamujeme, že se mezi 20 našich nejnavštěvovanějších míst dostaly také ty, které jsou spojené s negativními událostmi v naší historii. I takové památky ale mají u nás své místo, neboť nám připomínají naši minulost. A my jsme rádi za to, že je mezi námi řada takových, které naše historie zajímá.

Židovské památky

Nejnavštěvovanější židovské památky se nacházejí v centru našeho hlavního města.

Židovské muzeum

Tradice a historie židovské obce je jedinečná, jezdí za ní návštěvníci z celého světa. Muzeum vzniklo z důvodu zachování uměleckých předmětů z pražských synagog, které byly při přestavbě Židovského města zbořeny.

Židovský hřbitov

Nejlépe je prohlídku začít před hlavní budovou na Josefově. Je zde několik významných domů, zejména pak Židovský hřbitov. Jsou zde náhrobky významných historických osobností. Říká se, že pro vyjádření úcty máte vložit kamínek k místu posledního odpočinku důležité osobnosti nebo můžete vložit přání napsané na papírku pro rabbi Loewa.

Synagogy

Mezi významné židovské památky patří samozřejmě synagogy. V Praze se jich nachází celá řada, jmenovat můžeme například Španělskou synagogu, Staronovou synagogu, Klausovu synagogu, Pinkasovu synagogu, Vysokou synagogu, Smíchovskou synagogu, Jubilejní synagogu nebo Liběňskou synagogu. Dovědět se můžete hodně o životě židovského lidu, o jejich tradicích, zvycích, ...

Legenda o Golemovi

Existuje také spojení s Legendou o Golemovi. Rabbi měl z hlíny stvořit velkou postavu muže. Když mu pak do úst vložil šém, destičku s kouzelným slovem, obživl. Stal se ochráncem ghetta. Jednou mu ale zapomněl šém vytáhnout a golem pak v ghettu vše zničil. Rabbi ale zabránil nejhoršímu. Naposled golema oživil, přikázal mu jít na půdu a uložit se tam. Pak šém naposled vytáhl. Podle záhadologů je stále ve Staronové synagoze.

 

Památní Terezín

Když se vysloví „Terezín“, každému se jistě vybaví 2. světová válka a sní spojené útrapy a hrůzy holokaustu. Terezín byla pevnost, do které byli soustředěni čeští, slovenšní i evropští židé, aby je později odvezli do vyhlazovacích táborů. I přesto se tady snažili o bohatý nejen kulturní život a měli i svou samosprávu.

Malá pevnost

Malá pevnost patří dodnes do pevnostního systému města. Už v minuloti ji využívali jako vězení pro politické vězně nebo vojáky. Za 1. světové války zde byly například vězněni pachatelé atentátu na Františka d´Este. Za 2. světové války zde nacisté zřídili věznici pražského gestapa, prošlo tudy asi 32 tisíc lidí (Češi, Poláci, Jugoslávci, Francouzi, Italové a další – byli to vlastenci a členové protinacistických skupin). Většina z nich pak šla před soud nebo do koncentračního tábora. Některé bohužel čekala poprava zastřelením. V Terezíně nepanovaly zrovna příznivé životní podmínky, díky tomu tady zemřelo 2600 politických vězňů.

Ghetto Terezín

Město Terezín je od Malé pevnosti odděleno řekou a dříve sloužilo jako koncentrační tábor pro Židy. Už od roku 1941 sem byli přiváženi z celých Čech a Moravy. Nejprve k tomu sloužily místní kasárna, postupně bylo celé město přebudováno na jedno velké ghetto (původní obyvatelé se museli vystěhovat). Fungovalo to tady asi 4 roky, za tu dobu tudy prošlo asi 140 tisíc lidí. Většina pak byla přesunuta do koncentračního tábora, například v Polsku, nejvíc do Osvětimi.

Jak asi všichni vědí, životní podmínky tady byly otřesné, celkem tady z různých důvodů zemřelo asi 35 tisíc lidí. Na jaře roku 1945 sem bylo přivezeno dalších asi 15 tisíc Židů, kteří sem byli přesunuti díky postupující sovětské armádě. Ti sem dovlekli epidemii skvrnitého tyfu. Začátkem května byla zorganizována záchranná akce, díky které se již na konci května podařilo potlačit nejhorší vlnu.

Expozice

Jako vzpomínka na toto období byla otevřena celá řada expozic, kerá nám mají připomenout všechny hrůzy a útrapy. Nacházejí se na několika místech u nás. Existuje také řada památných míst.

Muzeum ghetta – dějiny terezínského židovského ghetta

Malá pevnost s policejní věznicí gestapa

Pietní místo u Ohře, kde byl do řeky vsypán popel 22 tisíc vězňů

Vzdělávací oddělení Památníku Terezín

Magdeburská kasárna – replika vězeňské ubikace v ghettu

Ruský a židovský hřbitov s krematoriem v Bohušovicích

Další články o TOP místech v ČR

Kemp roku

Přihlašte se k odběru akcí, slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup.

Vybavení do přírody

2014 © FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist