NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ MÍSTA U NÁS - 3. díl GALERIE A MUZEA

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ MÍSTA U NÁS - 3. díl GALERIE A MUZEA

Častým cílem při cestování po různých koutek naší vlasti bývají také různá muzea nebo galerie. Mezi 20 nejnavštěvovanějších míst u nás se dostali také tyto památky, obě nejdete v Praze.

Národní muzeum Praha

Budova Národního muzea je dominantou Václavského náměstí a i když není příliš stará, prožila toho hodně. Najdete v ní velké množství sbírek, které jiště potěší malé i velké návštěvníky.

Jako první si všimnete fontány. Zajímavostí je, že od ní vede až do věže celkem 338 schodů. Blízko odtud se také upálil Jan Palach v roce 1968. Vstupní halu zdobí bronzové plastiky a krásné schodiště (natáčel se tady například film s Tomem Cruisem). Stěny chodeb zdobí obrazy našich 16 hradů a památných míst. Najdete zde i Panteon, kde se předávají státní ocenění a politici zde pronášejí proslovy. Stěny zdobí obrazy s významnými historickými událostmi a prostor pak bronzové sochy národních velikánů. Aktuálně má pět odborných ústavů, které většinou sídlí někde jinde.

Přírodovědecké muzeum zaujme milovníky přírody. Věnuje se několika přírodním vědám. Prohlédnout si můžete například sbírku herbářů nebo velkou sbírku mineralogie.

Historické muzeum se věnuje pravěku, ale i starším či novějším českým dějinám a také národopisu. Zajímavá je část starších dějin, základ sbírky tvoří antické památky. Sbírky najdete také v Lapidáriu na Výstavišti nebo v Letohrádku Kinských.

Náprstkovo muzeum se zaměřuje na asijskou, americkou a africkou kulturu, předměty Náprstkovi přiváželi jeho přátelé z cest. Sbírky jsou velmi bohaté a velmi cenné. Zdaleka není k vidění vše, jsou zpřístpňovány postupně. Navštívit můžete také veřejnou knihovnu se sbírkami fotografií, obrázků nebo grafik.

Muzeum české hudby najdete jen v několika prostorách, například na Malé Straně, v budově bývalé Staroměstské vodárny na břehu Vltavy nebo v letohrádku Amerika. Od roku 2008 funguje také Centrum pro dokumentaci populární hudby a nových médií.

Knihovna Národního muzea zaujme téměř všechny, základ tvoří knihovny šlechtických rodů, zejména pak Kolovratů-Krakovských, Kinských a Josefa Dobrovského. Součástí je také Literární archiv.

 

Národní galerie Praha

Pokud si chcete užít krásné umění a přitom se také něco dovědět, vydejte se do Národní galerie. Při putování za krásami výtvarného umění můžete navštívit několik pražských paláců.

Veletržní palác – ukazuje umění 20. a 21. století. Představuje se zde výtvarné umění českých i zahraničních autorů, k tomu také ukázky architektury, nábytku, módy a dalších směrů. A pokud byste si to rádi vyzkoušeli, můžete se na chvíli stát umělcem také – jsou zde pořádány kurzy pro děti i dospělé.

Šternberský palác – zaměřuje se na období antiky a k tomu je zde kolekce italského umění konce středověku. Druhé patro nabízí italské, španělské, francouzské a nizozemské mistry z doby 16-18. století, přízemí pak německé a rakouské představitele ze 16-18. století. Nachází se zde také jeden z nejslavnějších obrazů Evropy – Růžencová slavnost od Albrechta Dürera.

Schwarzenberský palác – pokud máte rádi období baroka, vydejte se sem. Seznámí vás tady s tím, jak se tehdy jedlo, oblékalo a tvořilo. Poznáte tvorbu za Rudolfa II., uvidíte obrazy Karla Škréty nebo Petra Brandla. A prohlédněte si také instalaci Ornament, která představuje šperky a krajky. Jsou zde i ukázky dámských a pánských oděvů a hlavně pak kolekce malovaných vějířů.

Klášter sv. Jiří – zaměřuje se na období národního obrození. Připomenou vám zde stavbu Národního divadla, uvidíte zde sbírky obrazů a plastik z té doby.

Klášter sv. Anežky České – středověké a raně renesanční umění

Dům u Černé Matky Boží – postavený byl v období kubismu a v tom jsme opravdu jedineční. Netýká se to jen malby nebo plastiky, ale právě také architektury. Významným představitelem je architekt Josef Gočár, dále pak Emil Filla, Josef Čapek, Jan Zrzavý a další. Vystavena je zde také keramika nebo fotografie. Prostě vše z období kubismu.

Palác Kinských – od jara 2010 je zde expozice Umění Antiky a Orientu. Prohlédnout si tak můžete japonské, čínské nebo korejské umění.

Další články o TOP místech v ČR

Kemp roku

Přihlašte se k odběru akcí, slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup.

Vybavení do přírody

2014 © FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist