Ubytování

Často opomíjené české hrady a hradní zříceniny

Často opomíjené české hrady a hradní zříceniny

Oblast Českého středohoří je z hlediska hradů a hradních zřícenin často opomíjená a zanedbávaná. A to i přesto, že právě tady se na čedičových kupách nachází několik velmi zajímavých hradů a hradních zřícenin. Hned v úvodu zmíníme například stavby Panna, Louka nebo Oltářík. Pokud jste v této oblasti doposud nebyli, možná vás k návštěvě nalákají právě tyto romantické názvy. A nebo to může být skutečnost, že tady často při svých procházkách budete úplně sami.

Jejich menší známost je však velká škoda. Místní hrady a hradní zříceniny, kromě již výše uvedených, jako například Skalka, Házmburk, Kalich, Košťálov, Kostomlaty nebo Oparno totiž nabízejí překrásné výhledy na celé široké okolí, ale současně také trochu tajemna a tajemství. To je dáno tím, že k většině se váže jedna nebo i více pověstí. A také nám dají nahlédnout do části naší bohaté historie.


Žižkův Kalich

České středohoří je již od dávných dob minulých místem, kde se odehrávala celá řada českých pověstí a své místo tady nalezl také neporazitelný český vojevůdce Jan Žižka z Trocnova a Kalicha.  Právě ten si totiž po bitvě na pražském Vítkově roku 1420 za své sídlo vybral hrad Kalich, který si nechal vybudovat severně od Prahy. Tím ovlivnil středověká opevnění Evropy. Nejedná se totiž o běžné opevnění, ale o srub. Najdete ho umístěný na 538 metrů vysoké skále nedaleko Třebenic a výhled je odtut opravdu skvostný.

V současné době je možné z věže vidět už jen zbytky základů. A pokud budete mít štěstí, můžete tady nalézt také poklad. Například v 70. letech minulého století tady byly objeveny 3 bečky s vinným kamenem.


Hrad Košťálov – hrad s pokladem

Tento hrad najdete na 482 metrů vysoké čedičové kupě v blízkosti Třebenic. Poprvé jsou o něm zmíňky roku 1372, od doby husitských válek sloužil jako rezidence významného severočeského rodu Kaplířů ze Sulevic. Přestal být využívám v 16. století, od té doby dosluhoval.

Dodnes ale můžete spatřit skalní kupu a na ní mohutnou ruinu hradního paláce, která představuje jednu z dominant celého kraje.

Podle slov obyvatel blízkých okolních vesnic je v podzemí této hradní zříceniny ukryto velké bohatství. Nejsou žádné zprávy o tom, kdo by tam poklad mohl uložit, neboť správce hradu nebyl výrazně bohatší, než okolí lid. Celá řada lidí se jej pokoušela najít, dodnes však žádný z nich úspěšný nebyl. Jediného úspěchu dosáhl jeden Ital, který tady nalezl několik kousků českého granátu. Ten se tady totiž dodnes těží.

Když se nikomu nepodařilo najít poklad tady, zkoušeli to někteří na nedalekém Vršetíně. Tam se prý na Květnou neděli každý rok kopec otevřel a odkryl svůj poklad. Bohužel to ale bylo každý rok na jiném místě. Po otevření kopce se objevili schody dolů, chodba a na jejím konci mříž. Tu bylo možné otevřít zaříkadlem, které se však nikomu nepodařilo říct zcela správně. Poklad tak zůstal dosud neobjeven.


Házmburk – hrad s Černou a Bílou věží

Házmburk je hradem, který se může pyšnit dvěma nej. Je to hrad s nejlepším výhledem z věže a pak je také jedním z nejstarších hradů. Pokud se rozhodnete jej navštívit, můžete se sem vydat  ze Slatiny, z Libochovic a nebo z obce Klapý.

Házmburk najdete na čedičovém vrchu nad obcí Klapý a je obrovskou dominantou celého okolí. V období mezi 14. a 16. stoletím byl dokonce také sídlem rodu Zajíců. Stavbě dominuje velká Černá věž obálného tvaru – průměr věže je asi 9 metrů a tloušťka zdiva úctyhodné 2 metry. Jen o metr vyšší je druhá dominanta, Bílá věž s cimbuřím, která je i zpřístupněna. Pokud sem zavítáte, rozhodně si výstup na Bílou věž nenechejte ujít – nabídne vám totiž úžasný výhled na široké okolí Českého středohoří a vidět můžete i Říp.


Vinné orgie nabízí hrad Oltářík

Jestliže patříte mezi milovníky vinného moku, pak se určitě vydejte na Oltářík. Na Květnou neděli se tady prý při čtení pašijí otevírá chodba. A pokud do ní vejdete, klikaté chodby a schody vás zavedou až do vinného sklepa s velmi starými sudy vína. Dokonce se prý můžete i napít. Nesmíte se však zapomenout vrátit. Dveře se totiž zavírání s posledním slovem předčítané pašije.

Hrad nechal vybudovat husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. První zmínka je z roku 1450, kdy jej nechal zastavit Janovi z Polenska. Bohužel od roku 1544 je hrad pustý a prázdný. Doplatil na svoji polohu, je totiž umístěný velmi vysoko.


Malebné Kostomlaty

Kostomlaty nad Milešovskou jsou jedním z nejmalebnějších zřícenin celého kraje. Přibližně před rokem tady byla dokonce zpřístupněna věž, která všem příchozím poskytne úžasný rozhled.

Hrad pochází z roku 1333. O dva roky později jej koupil moravský markrabě Karel a později císař Karel IV. Průběžně byly snahy o jeho přizpůsobení zvyšovaným nárokům šlechty. Bohužel se to však nepodařilo, a tak byl v 16. století opuštěn. V době romantismu se jej podařilo částečně oživit tím, že zde byl zbudován hostinec.

Pro svou malebnost si tento hrad se svým okolím vybral v roce 2008 režisér Zdeněk Troška pro svoji pohádku Nejkrásnější hádanka.

Poklad hradu Ronov

O pokladech už jsme mluvili. A poklad se váže i k tomuto hradu, i když trošku v jiné podobě, než byste si mysleli.

Podle pověsti se Ronovský poklad zjevoval každoročně na Květnou neděli po dobu čtení pašijí ve stvolínkém kostele. Jednoho roku se sem pro poklad vydala jedna velmi chudá žena s dítětem v náručí. Modlila se a čekala, co se bude dít. Zanedlouho se strhla silná bouře, hřmělo a třásl se celý kopec. Uprostřed hradního nádvoří se pak skála rozestoupila, objevil se železný stůl a kolem něj modré plamínky. Žena své dítě položila na stůl a začala sbírat tolary. Když už toho měla dost, jako omámená vyběhla z hradu. Až venku si uvědomila, že nemá své dítě. Vrátila se zpět, ale stůl i s dítětem už byl pryč. Celý rok byla žena sama, celý rok smutnila. Opět po roce se na hrad vydala a vše se znovu opakovalo. Opět se rozestoupila skála a znovu se objevil poklad, stůl a na něm její dítě. Až v tuto chvíli si žena uvědomila, jaký poklad má a radovala se z něj.


Hrad Ostrý

I tento hrad stojí rozhodně za návštěvu. Postavený byl v době Lipanské bitvy Václavem Kaplířem ze Sulevic. Protože doba byla velmi náročná, byl i hrad pevný. Jeho konec se naplnil až v 16. století. Do současné doby byly dochovány jen trosky zdí a jedinečné zemní fortifikace.

 

Kde se při výletu nejlépe ubytovat? - Z naší nabídky kempů a penzionů si jistě vyberete!

© Campiri Dokempu s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist